נשים בהיריון מקבלות הנחיות שונות במטרה להבטיח היריון תקין וכדי לשמור על בריאות העובר. אחת ההנחיות הללו היא להתרחק מחתולים, ובדגש על החול שלהם. הסיבה לכך נעוצה בחשש להדבקות במחלת הטוקסופלסמה. מהי, אם כן, אותה מחלה ואיך מטפלים בה?

טוקסופלסמה היא מחלה שנגרמת על ידי יצור חד תאי, ופוגעת בעיקר בכבשים, כלבים, חתולים ואנשים. החתולים חשופים אליה במיוחד, כאשר החיידק לא רק נשאר בגופו של החתול, אלא גם עובר לצואה שלו.

סימפטומים וסכנות

הן אנשים והן חתולים כמעט ולא מגלים שום סימפטומים של המחלה. במקרים הקשים ביותר עלולים להופיע כאבי פרקים וחום גבוה יחסית. בחתולים, שבמרבית המקרים מראים סימנים רק למחלות קשות, כמעט אף פעם לא ניתן לזהות את המחלה. אנשים, שרגישים יותר לכאבים, לעיתים קרובות לא מאובחנים נכון, שכן הסימפטומים של המחלה מאוד דומים לשפעת.

אם מדובר במחלה קלה כל כך, אז למה היא מושכת תשומת לב כה רבה? זאת בשל הסכנות שהיא מציבה בפני נשים בהיריון.

סכנות הטוקסופלסמה לנשים בהיריון

מחלה זו מסכנת את העובר משום שבשליש הראשון של ההיריון היא עלולה לגרום להפלה, ובשלבים מאוחרים יותר לגרום למומים בתינוק. זו הסיבה מדוע חשוב כל כך להישמר מפני טוקסופלסמה. דווקא העובדה שקשה לגלות אותה בשל העדר סימפטומים אינה מקלה על המצב, שכן האישה יכולה לחלות ואף אחד לא יידע מזה. מקובל לערוך בדיקות דם כבר בתחילת ההיריון כדי לוודא האם בגופה של האישה קיימים נוגדנים למחלה. במידה והיא חלתה בה בעבר, הנוגדנים יופיעו בגופה וימנעו הדבקות נוספת.

כיצד נמנעים מטוקסופלסמה?

נשים בהיריון, בדגש על אלו שלא חלו בעבר במחלה, מקבלות שתי הנחיות שנועדו לעזור להן להימנע מהמחלה – להתרחק מארגז החול של החתול ולא לאכול בשר נא. צואת החתול הנגוע מכילה מרכיבים שעלולים להדביק את האדם, עם זאת, גם במצבים בהם אדם בא במגע עם צואה שמכילה את החיידקים, סיכויי ההדבקות נמוכים מאוד. הנחייה משמעותית יותר היא לא לאכול בשר נא, שכן החיידקים נמצאים בבשר הנא, ונכנסים ישירות לגופה של האישה במקרה ואכלה בשר שבו קיימים החיידקים הללו. בכלל מקרה, אין הנחיה להתרחק מחתולים, והיריון אינו מהווה סיבה למסור את חתול המשפחה.

איך מטפלים בחתול שנגוע בטוקסופלסמה

הדרך הטובה ביותר לאבחן חתול החולה במחלה זו היא לקחת אותו לוטרינר ולבצע בדיקת דם. במידה והבדיקה אכן מגלה את המחלה, החתול יכול לקבל טיפול אנטיביוטי במשך כמה שבועות. הטיפול נשמע פשוט לנו, לבני אדם, אך לא כזה קל לתת כדורים, או אפילו סירופ, לחתול שלא מוכן לקבל אותם. הבעיה הגדולה ביותר נעוצה בכך שהמחלה כמעט ואינה נותנת את אותותיה, ובמרבית המקרים לא עושים בדיקות דם לחתולים. קשה לעלות על המחלה הן אצל החתול והן אצל האדם, אך בסופו של דבר התנהגות נכונה של האישה במהלך ההיריון תמנע הידבקות בטוקסופלסמה, זאת מבלי להרחיק אותה מהחתול שלה