החשיבות של חיסונים לחתולים

חתול הוא חיית מחמד הנמצאת רוב שעות היום בתוך סביבה ביתית בלבד, מה שמקשה על בעליה לזהות את הצורך בחיסונים קבועים. בעוד בעלי כלבים רגילים לערוך טיולים, נחשפים אל כלבים אחרים, ולכן מכירים היטב את הסכנות הבריאותיות האורבות מחוץ לבית, בעלים גאים של חתולים לא תמיד מעריכים את החשיבות של חיסונים.

חתולים יכולים להידבק במחלות במספר דרכים:

 
– מגע ישיר עם חיה חולה או עם הפרשות של חיה חולה
– מגע ישיר של בני אדם עם חיה חולה, כגון ליטוף או החזקה
– מגע בחפצים של חיה חולה
– הימצאות בסביבה בה הייתה חיה חולה
חשוב להדגיש כי גם חתול הנמצא במהלך כל היום בתוך הבית זקוק לחיסונים. המטרה של חיסונים לחתולים היא לא רק להגן עליהם מפני נשיכות או תקריות בלתי צפויות, אלא גם למנוע מהם חשיפה לאלרגיות, למחלות ביולוגיות של בני אדם, ולהשפעות חיצוניות שאינן טבעיות. מעבר לכך, חיסונים לחתולים מגנים על הבריאות של בעליהם.

עד מתי כדאי להמשיך ולחסן את החתול?

החשיבות האדירה של החיסונים באה לידי ביטוי כבר בגיל צעיר של החתול, וממשיכה עד זקנה. החיסונים הם הדרך היחידה לעקוב אחר תהליך ההתפתחות של החתול, להציע במידת הצורך תרופות או טיפולים ולהתמודד עם מחלות.
מבחינת לוח זמנים, את החיסון הראשון יש לבצע בגיל חודשיים. זהו חיסון מרובע/משולש הכולל ברוב המקרים תמהיל של חומרים כימיים הנלחמים במחלות כמו חתלתלת, קליצי וירוס, כלמידיה ועוד. החיסון השני מתבצע בדרך כלל בגיל שלושה חודשים ודומה לחיסון הראשון, אך את החיסון השלישי כדאי לבצע בגיל ארבעה חודשים, ובו לכלול גם חיסון נגד כלבת. בנוסף, פעם בשנה יש להגיע אל וטרינר ולבצע זריקת דחף. חזרה על שאר החיסונים כמו משולש/מרובע ניתן לבצע פעם בשנה למשך כל ימי חייו של החתול.

כיצד פועלים חיסונים לחתולים?

האופן בו פועל החיסון עוזר להבין את החשיבות שלו בצורה המלאה ביותר. חיסון הוא למעשה תהליך המדמה מחלה, כך שהגוף לומד כיצד להילחם בעתיד בגורמים זהים. באמצעות מתן חיסון לחתולים ניתן להחדיר אל הגוף של חיית המחמד וירוסים או חיידקים מתים או מוחלשים. וירוסים או חיידקים אלו אמנם לא יכולים לגרום למחלה אמיתית, אך תאי מערכת האחסון מזהים את הפולש, ולכן בונים נוגדנים להשמדה מיידית שלו. בפעם הבאה בה תזהה מערכת החיסון פולשים דומים תוכל להתבצע הגנה מהירה ויעילה. יחד עם זאת, אורך חיי הנוגדנים המוחדרים אל גוף החתול במהלך החיסון קצר, ולכן יש צורך ברענון הזיכרון החיסוני.
כל וטרינר יידע להמליץ על תדירות החיסונים המתאימה לחתול שלכם. אין להקל ראש בחיסונים, מומלץ להכיר את הדרכים בהם החתול יכול להידבק במחלות, וכדאי להקפיד על ביצוע חיסונים מתאימים בזמן.
למידע נוסף – אל תהססו לפנות לצוות המקצועי של בית הכלב.