בדיקות שגרתיות וטיפול שוטף בחיות מחמד

הטיפול השוטף בחיות מחמד מתחלק למספר נושאים עיקריים. ראשית, יש להדגיש את החשיבות של בדיקות שגרתיות. בין אם מדובר על כלב או חתול, חשוב להגיע עם חיית המחמד אל וטרינר מקצועי בעל רישיון, ולהתייעץ איתו לגבי תדירות הבדיקות. הוטרינר יבצע בפעם הראשונה בדיקה כללית, יספר לבעל החיה על מאפייני הגזע ויקבע תור לחיסונים. פגישה זו עם הוטרינר היא גם הזדמנות מצוינת להעלות שאלות מקצועיות בנושא תזונה, טיולים, מקלחות ועוד.
קיים הבדל משמעותי בין בדיקות שגרתיות לבין חיסונים. בעוד הבדיקות מלוות את בעל החיים לכל אורך חייו, החיסונים הם צורך בריאותי משמעותי הנוצר עקב תכונות ביולוגיות ספציפיות. ישנם חיסונם הקבועים על פי חוק, כגון כלבת, חיסון משושה וכדומה. מנגד, ישנם גם חיסונים אחרים אשר אותם ניתן לבצע על פי הנחיות של וטרינר, כמו תילוע.

אילוף כהכנה לחיים

הטיפול בחיות מחמד כולל הכנה שלהם לחיים בוגרים. זהו סעיף התקף בעיקר למי שמגדל חיות מחמד מגיל ינקות, אך הוא רלוונטי לעיתים גם עבור משפחות או יחידים הבוחרים לאמץ חיית מחמד נטושה. במסגרת טיפול מן הסוג הזה לכלבים, יש להקפיד על אילוף ועל הקצאת מקום מיוחד לחיה בתוך המשפחה. אילוף הוא חלק בלתי נפרד מאיכות החיים של הכלב. חיות מחמד ללא גבולות עשויות לחוש מתוסכלות, לפגוע בבעליהן או פשוט לסבול ממצבי רוח משתנים. בנוגע לחתולים אילוף הוא לא רלוונטי, אך היות ומדובר על חיה אינטיליגנטית אין מניעה להגדיר עבורה מקומות לשיטוט בבית, בחצר או במרפסת.

מטלות שוטפות לבעלי חיות מחמד

המטלות השוטפות של בעלי חיות מחמד כוללות מספר פעולות אותן כדאי לבצע בחום ומכל הלב:
 – מקלחת – חשוב להתייעץ עם וטרינר לגבי תדירות המקלחת, ולהתאים אותה לגזע של החתול או הכלב, אך בכל מקרה לא מומלץ לוותר על התענוג. המקלחת מאפשרת לחיית המחמד להיפטר מטפילים ותבטיח עבורכם ליטוף נעים.
– סירוק – שימוש במסרק ייעודי עבור כלבים וחתולים הוא אינו פריבילגיה. הסירוק מאפשר לבעלים של חיות מחמד לשמור על העור שלהן, להתיר קשרים, ולזהות אלרגיות או בעיות בריאותיות אחרות.
– האכלה וטיולים – חסרי ניסיון בגידול חיות מחמד לא תמיד מקדישים מחשבה לנושא האלמנטרי של האכלה וטיולים. יש לרכוש מזון איכותי עבור הכלב והחתול, להתאים אותו לגיל חיית המחמד ולגוון מדי פעם את האפשרויות. בכל הנוגע לכלבים, יש להקפיד על פעילות גופנית של הכלב, לקחת אותו לטיולים ארוכים, ולעודד אותו בעיקר בשבועות הראשונים לבצע את צרכיו מחוץ לבית.
הטיפול בחיית מחמד הוא חוויה יוצאת דופן. כלבים וחתולים יודעים להחזיר אהבה, להגן על בעליהם ולהישאר נאמנים גם בזמנים הקשים ביותר. עם זאת, כדאי להכיר את הבדיקות השגרתיות, לבצע טיפול שוטף, ולא להתבייש להתייעץ עם אנשי המקצוע של בית הכלב בכל שאלה שמתעוררת. לפרטים נוספים – צרו עמנו קשר עוד היום.